• Wybierz język:
  • pl
  • Angielski
  • Wybierz język:
  • pl
  • Angielski

Co warto zwiedzić

097Zjednoczone Królestwo potrafi być miejscem wyjątkowym, tradycyjnym, nowoczesnym, świeżym, odkrywczym, zaskakującym ... Cokolwiek szukasz: plaż i wybrzeży; parków narodowych i malowniczych tras; miejsc dziedzictwa narodowego czy malowniczych miast i miasteczek, wszystko to znajdziesz w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Niech nasze propozycje, takie jak: Portobello Road w dzielnicy Notting Hill, Londyn; Stonehenge w Wiltshire, Wał/Mur Hadriana w Northumberland; wyspa Skomer  w Pembrokeshire, Walia; wyspa Skye w Szkocji, czy mural gwiazd footbolu w Belfaście, zainspirują Ciebie gdy nadarzy Ci się wizyta w tym wyjątkowym miejscu. 

Czytaj dalej

Zwyczaje

Puby, business lunche, garden parties, Royal Ascot, English Heriatage, stately homes, specyficzne poczucie humoru by wymienić tylko kilka typowo brytyjskich wynalazków - wyróżniają one Brytanię tworząc klimaty typowo wyspiarskie.

Czytaj dalej

Święta

Trooping the Colour  1Dzięki kulturze masowej wielu z nas słyszało o świętach anglosaskich takich jak: Walentynki, Halloween, Guy Fawkes' Night czyTrooping the Colours. Warto poznać ich tradycje i zobaczyć jak są obchodzone w kraju z którego pochodzą.

Czytaj dalej

Jedzenie

Tradycyjna kuchnia brytyjska jest sycąca, ale prosta i zdrowa. Tradycyjne potrawy, takie jak pieczeń wołowa, żeberka, Yorkshire pudding, stek, czy jajka na bekonie są nadal popularne. Nastąpiły jednak znaczące zmiany w nawykach żywieniowych mieszkańców Zjednoczonego Królestwa. Zostały one zmodernizowane poprzez wpływ tradycji i smaków z różnych części byłego imperium brytyjskiego: herbat z Cejlonu, czy chutney lub kurczaka z curry z Indii. Przenikanie się wpływów stworzyło takie specjały jak kedgeree, ball curry, fish rissoles, i zupę mulligatawny.

Czytaj dalej

Książka

book 1Czytanie ... czemu czytamy? Dla niektórych z nas to pytanie jest bez sensu. Czytamy, ponieważ jest to konieczne, tak jak jedzenie i oddychanie.

Jednak nie dla wszystkich. Każdy z nas zna kilku, którzy nie czytają w ogóle, lub przynajmniej nie powieści. Inni mówią, że nie mają czasu na takie błahostki, że jak czytają to podręczniki, instrukcje, dokumenty.

Ale dla tych z nas, którzy naprawdę lubią czytać - to dlaczego? Nawet jeśli masz wspaniałe życie, czasem miło jest przeżyć coś innego. Książka pokonuje nasze ograniczenia czasu i przestrzeni. Możemy znaleźć się w przeszłości lub przyszłości, podróżować do odległych miejsc lub doświadczyć dnia codziennego sportowca czy polityka.

Ponoć czytanie jest formą medytacji. Z pewnością możemy znaleźć inspirację w czytaniu. I muszę powiedzieć, że nauczyłam się wiele na temat historii, kultury ... czy nawet języka obcego poprzez czytanie literatury pięknej.

Ale myślę, że najważniejszym powodem jest to,  że sprawia mi to przyjemność. Dobra książka jest jak rozmowa z kimś wyjątkowym. Autor pisząc książkę opowiada nam o czymś istotnym, o ludzkim doświadczeniu.

I jakże cudownie jest uciec w świat książek.

Czytaj dalej

Film

film 1Filmy - kto z nas ich nie lubi?  Inspirują, uczą, poruszają nasze emocje i pozwalają wkroczyć w świat fantazji. Zapewniają nam rozrywkę przy stosunkowo małym zaangażowaniu z naszej strony (to tylko 2 godzinki). Kto z nas czasem nie ulega pokusie oglądnięcia choćby fragmentu filmu zamiast odrobienia zadania lub wykonania przyziemnych prac domowych?

Czytaj dalej

Muzyka

music 1Czym jest muzyka? Odzwierciedleniem uczuć, nastroju, chwili, naszych odczuć i myśli. Zapełnia przeraźliwą ciszę gdy jesteś samotny i daje ukojenie gdy jesteś rozdrażniony, dodaje energi do pracy i wytchnienie po niej. Jest częścią nas.

Czytaj dalej

Rozmówki

conversation 1Rozmówki - jakże potrzebne przy wszelkich wyjazdach. Poniżej zamieszczamy garść najpotrzebniejszych: na lotnisku, w hotelu, restauracji, pytania o drogę, zakupy, zwiedzanie i flirtowanie.

Czytaj dalej

SMSy

Komórki, SMSy, akronimy i emotikony są coraz bardziej częścią naszego dnia codziennego, więc może warto poznać ich znaczenie także w języku angielskim.

Czytaj dalej

Tongue Twisters

tongue twisters 1Tongue-twister 
Ciąg wyrazów, często zaczynajacych sie na tę sama literę, trudny do wymówienia w szybkim tempie. 

Shibboleth 
Słowo lub wyrażenie używane jako test do wymówienia i przez to do wykrywania cudzoziemców.

Battologism
Wyrażenie lub zdanie zbudowane w oparciu o wielokrotne powtarzanie tych samych słów lub dźwięków.

Czytaj dalej